Jak wybrać drewno do kominka
Wybór odpowiedniego drewna do kominka wbrew pozorom nie jest prosty. Wydawać by się mogło, że najważniejsze by drewno było liściaste, maksymalnie twarde i suche. Nasze wieloletnie doświadczenie w produkcji drewna kominkowego zweryfikowało tak proste podejście do tematu ogrzewania domu drewnem i pokazało, że jest to proces troszkę bardziej skomplikowany. Wielu naszych klientów dostarczało nam cennych wskazówek dotyczących spalania drewna w ich kominkach. Poniżej podzielimy się z Państwem naszym doświadczeniem podając najistotniejsze punkty efektywnego i bezpiecznego ogrzewania domu drewnem.
PRAWDY I MITY O DREWNIE KOMINKOWYM:
DREWNO MUSI BYĆ SUCHE – to podstawowy czynnik.
PRAWDA: Mokre drewno spalając się nie daje maksymalnej temperatury jaką możemy otrzymać jedynie ze spalania drewna suchego. Drewno do ogrzewania powinno mieć maksymalną wilgotność 20%, dla przykładu drewno świeżo ścięte posiada ok 50% wilgotności i więcej.
FAŁSZ: Mokre drewno powoduje duże zabrudzenie szyby kominka. Silne zabrudzenie przedniej szyby kominka nie jest spowodowane mokrym drzewem lecz niską temperaturą jego spalania. Mokre drewno pali się w dużo niższej temperaturze i dlatego szyba kominka jest okopcona i to prawda, ale paląc również suchym drewnem w dużym kominku, lub małym płomieniem (małą ilością drewna w kominku z płaszczem wodnym) temperatura w palenisku również jest niska i to również powoduje silne zabrudzenie szyby.
PRAWDA: UWAGA!!! Palenie drewnem mokrym drewnem (liściastym i iglastym) powoduje silne osadzanie się sadzy w przewodzie kominowym co może doprowadzić do jego zatkania, zapalenia się sadzy i pęknięcia komina, a także uszkodzenia i przechodzenia sadzy przez ściany do pomieszczeń.